חתימת האמנה הבין–לאומית לביטוח בר–קיימא

דצמבר 2012, גליון 4, (עמ' 301-302)-
הדפס PDF שלח לחברביוני 2012 התקיימה ועידת הפסגה של האו"ם בנושאי האקלים והסביבה בריו דה ז'נירו. באותו זמן ובאותה עיר התקיימה גם ועידת האגודה הבין-לאומית לביטוח. המדיה ביקרה את ועידת האו"ם על כך שהיו בה בעיקר דיבורים ומעט תוצאות מעשיות. בוועידת הביטוח, לעומת זאת, נחתמה אמנת העקרונות לביטוח מקיים (PSI – Principles for Sustainable Insurance): אמנה בין-לאומית שיש לה השלכות מעשיות רבות על נושאי הסביבה בעולם. הרקע לחתימת האמנה והשלכותיה מתוארים להלן.

 לענף הביטוח פוטנציאל לשמש מנוף לקידום שינויים גדולים בכלכלה. הוא מעורב כמעט בכל תחום בחיינו כאנשים פרטיים, בארגונים ובעולם העסקי. ענף הביטוח מושפע מאוד מהסיכונים הסביבתיים כגון שינוי האקלים, הזיהום וסיכוני הבריאות, מעלייה בתוחלת החיים, ומהזדקנות האוכלוסייה. בו בזמן אחראי מגזר זה (בעיקר הפנסיות) לְרוב ההשקעות ארוכות הטווח של העולם, ולכן הוא מסוגל להשפיע במישרין על פני העתיד. הענף מנהל תיק השקעות של כ-80-70 טריליון דולר. סכום זה שקול בקירוב לגודל התפוקה העולמית השנתית. 

האגודה הבין-לאומית לביטוח משמשת מקום המפגש השנתי של ראשי חברות הביטוח והפנסיה הגדולות בעולם יחד עם אנשי אקדמיה. לפני מספר שנים, בעקבות חתימת אמנת העקרונות להשקעות מקיימות (PRI - Principles for Responsible Investment), החליטו ראשיה להיענות לקריאה של UNEP - זרוע האו"ם להגנת הסביבה - ולהקים ועדה, שתגבש טיוטת אמנה בנושא ביטוח בר-קיימא. הוועדה הוקמה בריכוזו של Butch Bacani, נציג היוזמה הפיננסית של UNEP.

אמנת העקרונות לביטוח מקיים שנחתמה בכינוס ביוני 2012, היא אמנה וולונטרית [1]. בשלב זה חתמו עליה כבר חברות רבות, שהן כשביעית מכלל הענף, וחברות אחרות נמצאות בתהליך ההצטרפות. אמנה זו מרחיבה בעצם את אמנת PRI שטיפלה רק בהשקעות, למגוון נושאים אחרים שיכולים לכלול גם את הניהול הכללי של החברה, את החיתום הביטוחי ואת בניית תיקי ההגנה של המבוטחים. המשמעויות המרכזיות של חתימת האמנה הן: ראשית, עצם החתימה על ידי יו"ר או מנכ"ל חברת ביטוח היא התחייבות (שמעוגנת גם בכתב) שהנושא נמצא על סדר היום של החברה, והיא מחויבת לשתף בנושא גם את הגופים שהיא באה איתם במגע: לקוחות, ספקים, עובדים, מבטחים אחרים ומתווכים. שנית, נוצר מנגנון דיווח ושקיפות. שלישית, נוצרה ועדה מנהלת שתפעל ליצירת הגדרות אחידות. ההשלכות העקיפות הן משמעותיות ביותר: ייווצרו כללים, שיעזרו להבחין בלקוחות שמזיקים לסביבה, וקרוב לוודאי שיקשו עליהם לרכוש ביטוח. כמו כן תהיה הכוונה של ההשקעות למיזמים (רווחיים) שיתרמו לסביבה - כגון הקמת מתקנים להפקת אנרגיות מתחדשות, מיזמים למניעת זיהום וכו'. די שיפנו רק חלק מההשקעות למיזמים מסוג זה, כדי להזרים בקלות 2-1 טריליון דולר בכל שנה, כלומר כ-2% מכלל התפוקה העולמית, למיזמים סביבתיים. מדובר במספרים בסדרי גודל ענקיים, שיכולים להביא לשינוי אמִתי בעולמנו. חברות ביטוח מהגדולות בעולם, כגון Swiss Re ו-Munich Re, שהיו פעילות מאוד בהכנת האמנה, פועלות במרץ בשנים האחרונות, והן המשקיעות העיקריות במיזמי ענק סביבתיים.

הגיע הזמן שתעשיית הביטוח תחזור ותכבוש מחדש את מקומה בהובלת הכלכלה העולמית. תעשיית הביטוח צריכה להיעזר במומחיות שלה בתחום ניהול הסיכונים כדי להתמודד עם סוגיות המסַכְּנות את הקיום האנושי.

 

מקורות

[1] UNEP Finance Initiative. 2012. PSI: Principles for Sustainable Insurance. www.unepfi.org/fileadmin/documents/PSI_document-en.pdf. Viewed 3 Sep, 2012.

 

פרופ' כהנא פעיל מזה עשרות שנים באגודה הבין–לאומית לביטוח; זכה בשנת 2011 בפרס היוקרתי ביותר של ענף הביטוח בגין תרומתו רבת השנים לתאוריה, לפרקטיקה ולחינוך בביטוח ובניהול סיכונים בעולם; היה המרצה המרכזי בוועידת האגודה הבין–לאומית לביטוח בריו דה ז'נירו. 

רשות הטבע והגנים החברה להגנת הטבע Israel Nature and Parks Authority Society for the Protection of Nature in Israel