רב-שיח על חזון הקיימות העירונית של ערים ומטרופולינים בישראל ועל האתגרים למימושו

אופיר פז פינס, יונה יהב, טל אל על, אריה קינג, ניסן בן חמו, ויצחק קשת
2016, גליון 3 אוקטובר

תגובה לרב שיח
שחר גורביץ'
05/11/2016

חריש, בניגוד ליתר היישובים במאמר שהוקמו שנים לפני שהתגבשה כאן ובעולם מודעות לנושא הקיימות על היבטיו השונים, היא ישוב שהוקם בחטא. הקמת יישוב חדש, במקום לעבות יישוב קיים ועוד על חשבון שטחים פתוחים ונדירים שהולכים ומתמעטים תוך הרס בתי גידול של בעח וצמחים רבים כל כך (חלקם אף מוגדרים "בסכנת הכחדה"), זה הדבר הכי רחוק שניתן לחשוב עליו מתפיסת הקיימות המודרנית. מהלך זה מבטא היטב את סדרי העדיפויות במדינה המוגדרים באופן מובהק על פי אינטרס פוליטי והכי רחוק שניתן מחשיבה מקיימת והתנהלות המונחית מתפיסה זו. לצערנו ניהול משאבי המדינה מופקד בידיים שלא יהססו לגדוע יער בן מאות שנים כדי לשמר אינטרס צר, אנוכי וקצר מועד כקריירה פוליטית של זה או אחר,ולכן לנהל שיח בנושאי קיימות עם פוליטיקאים הוא מהלך תמוה המסתכם באוסף של קלישאות.
אם כל זה לא מספיק הגדלתם והבאתם את ראש מועצת חריש לדבר על קיימות ביישוב החדש חריש. אני יודע שלא הוא הגה את הקמת היישוב במיקומו הנוכחי אבל אני מניח כי אתם ידעתם. לטובת הקוראים שאולי לא מכירים את הרקע, טוב היה לו לפחות הייתם מכניסים "הערת מערכת" שמסבירה את העניין.
לשתף ראש רשות שהוקמה תוך הרס מודע וברוטאלי של בתי גידול (הייתי שם לא מעט במהלך ההקמה לצורך הצלת פקעות וראיתי את עבודות הפיתוח במו עיניי) בדיון על קיימות זה כמעט כמו לתת למנהל משחטה לנאום בכנס שעוסק בזכויות בעלי חיים.
כמובן שכתב העת שלכם הוא דבר חיובי ונהדר אך השתדלו לשים לב לדברים כמו אלו המעמידים אותו באור מגוחך.
בברכה,
שחר גורביץ'


רשות הטבע והגנים החברה להגנת הטבע Israel Nature and Parks Authority Society for the Protection of Nature in Israel