גליון מס' 2/מאי 2011
 

בשנים האחרונות מתרחשת עלייה זוחלת, אך עקבית, של מחירי המזון בעולם. על פי נתוני ה-FAO (ארגון המזון והחקלאות של האו"ם) קפצו מחירי המזון משנת 2000 ועד היום פי שניים וחצי. הבשר התייקר פי שניים, ואילו מוצרי הדגן עלו פי שלושה. בארץ, על פי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, התייקרו רק בשנה האחרונה מחיריהם של הלחם האחיד בכ-8% ושל הגבינות הלבנות בכ-10%, בעוד שהסוכר עלה בכ-20%.

לעליות המחירים סיבות רבות. המרכזית שבהן היא כלכלה פשוטה של היצע וביקוש. מספר האנשים על פני כדור הארץ שהיה מיליארד וחצי בתחילת המאה ה-20, קפץ כיום לשישה וחצי מיליארד, ואילו הקרקע החקלאית הראויה לעיבוד – הצטמצמה. גורם נוסף הוא פגעי טבע הנובעים מההתחממות הגלובלית של כדור הארץ, שעשו שמות בגידולים החקלאיים. הבצורת באוסטרליה הביאה לנטישה של גידולי אורז, הצורך כמויות גדולות של מים. בצורת חריפה ברוסיה פגעה בגידולי החיטה, והביאה להכרזה על איסור יצוא דגנים. יבולים חקלאיים בעשרות מדינות נפגעו משיטפונות, מבצורות ומגלי חום.

ההיצע אינו מדביק את הביקוש, זאת חזה מלתוס – איש רב פעלים, כומר, דמוגרף וכלכלן אנגלי. בשנת 1798 פרסם את מאמרו "על עקרון האוכלוסייה", וטיעונו היה פשוט: האוכלוסייה גדלה בטור הנדסי ואילו אספקת המזון בטור חשבוני. הפער בגידול היה אמור ליצור, על פי מלתוס, קטסטרופה ורעב שיובילו לצמצום האוכלוסייה. עד כה לא התגשמה נבואתו. המין האנושי הוכיח יצירתיות, גילה משאבים נוספים ופיתח טכנולוגיות חדשות, וחזון מלתוס על משבר מזון עתידי נותר בינתיים בלתי ממומש.

במדינות עשירות, רכישת מזון היא חלק קטן יחסית מהתקציב משפחתי. בארה"ב הוא עומד בממוצע על כ-7%, ובישראל על כ-17%. כמובן שעבור האוכלוסיות החלשות במדינות אלו, אחוז המזון מכלל הסל גדול הרבה יותר מהממוצע. במדינות מתפתחות לעומתן עומדת ההוצאה על כשליש מן הסל, ובשל כך עוררו העליות האחרונות במחירי מוצרי מזון בסיסיים אי-יציבות פוליטית באזורים שונים בעולם. במצרים ובתוניסיה היו העליות במחירי המזון חלק מן הסיבות להתקוממות המונים; כך גם בהאיטי, שמחירי האורז, השעועית והפֵּרות בה עלו השנה בכ-50%.

ומה בארץ? עסקים כרגיל. המשק עולה וצומח, והפערים באוכלוסייה הולכים וגדלים. אמנם אין תופעה המונית של אנשים הגוועים ברעב, אך נתון מדהים מצביע שיש למעלה ממיליון וחצי אנשים שחיים מתחת לרף התזונתי הנדרש; זקנים מחטטים בפחי אשפה ובתי התמחוי משגשגים. ומנגד – מלונות הפאר מגישים לשועי הארץ ארוחת בוקר ישראלית "מפנקת" והמסעדות מלאות עד אפס מקום. והמצב רק יחמיר, שכן ישראל נסמכת לחלוטין על יבוא של חיטה, שעורה ותירס – מרכיבים עיקריים במוצרי מזון בסיסיים. בשל כך היא צפויה להיות מושפעת מתנודות בכלכלה העולמית ומעליית מחירי המזון. האוכלוסייה בארץ ממשיכה לגדול, והשטח החקלאי מצטמצם. רווח מגידול עגבניות אינו אטרקטיבי כשמחירי הנדל"ן נוסקים.

ישראל צריכה להיערך במהירות למצב החדש לפני שהעמקת הפערים תוביל לחוסר יציבות חברתית בדומה למקומות אחרים בעולם. יש לעודד את החקלאות, להחליף חלק מהגידולים החקלאיים הנוכחיים בגידולי חיטה, ולפעול לפיתוח זנים חדשים של ירקות ופֵרות העמידים ליובש ולחום. אך מעבר לכול, על ישראל להבהיר לעצמה מהן מחויבויותיה כלפי אזרחיה, ובעיקר כלפי אלה שידם אינה משגת. הזכות לתזונה נאותה היא זכות בסיסית של כל אדם.

קריאה מהנה
ענת מדמוני
עורכת  


תודה לאתר סודות הצילום הדיגיטלי, אשר הודות לשיתוף הפעולה עימו אותרו התמונות שנבחרו להיות מוצגות בשער הגליון כמו גם במדור תמונה אחת.

PDFPDF
ענת מדמוני
PDFPDF
בין אזור התעשייה ברמת חובב להפקת אנרגיה מפצלי שמן בחבל עדולם
רעיה וולקן
PDFPDF
תגובה למאמר הדעה: שמורת עין פשחה – האם תיעלם?
יהושע שקדי
PDFPDF
תגובה למאמר הדעה: מִחזור מקומי של מים – מים אפורים כמקרה פרטי
עינב שימרון-גרינבוים
PDFPDF
סקר עופות דוגרים בערבה
יואב פרלמן
PDFPDF
ריכוזי בנזן באוויר בתחנות דלק ובסביבתן הקרובה בגוש דן
צחי אסא
PDFPDF
דיווחים סביבתיים – הרחבת חובת הדיווח של החברות
מיכל גולדברג
PDFPDF
משבר הדיג בכינרת
תמר זהרי
PDFPDF
בולענים ושמירת טבע: מסקנות מניסוי לא מתוכנן בעין גדי
מיכאל בלכר ואירנה בלכר
PDFPDF
אתגרי הגינון בקרבת החוף
אביגיל הלר, סימה קגן , פבלו צ'רקסקי, מושיקו רז ועמוס בן-לב
PDFPDF
תכנון מסדרון אקולוגי בעמק חרוד כמקשר בין רמת צבאים לגלבוע
מוטי קפלן, נירית ויטמן, דותן רותם וז'אן-מארק דופור-דרור
PDFPDF
ניתוח מרחבי של זיהום אוויר ושיעור מקרי סרטן במפרץ חיפה
אורי איתן, יובל , מיכה ברחנא, יונתן דובנוב, שי לין, יוחאי כרמל ודוד ברודאי
PDFPDF
השפעת נבירה של חזירי הבר בקרקע על חברת הצמחים העשבוניים
גיא דוברת, אבי פרבלוצקי וגידי נאמן
PDFPDF
הזרמת שפכים וקולחים בנחלי יהודה ושומרון: הערכת מצב על בסיס הניטור בשנים 2009-2008
אריאל כהן
PDFPDF
שינויים מהירים בחברות פרוקי הרגליים בחולות הנגב בעקבות ייצוב הדיונות
איתי רנן, אמנון פרידברג, אלי גרונר ופועה בר (קותיאל)
PDFPDF
רב-שיח בנושא חזון לתחבורה מקיימת בישראל
עמית עסיס, יורם שיפטן ורוברט אסחאק, אלכס לנגר, יוסי סעידוב, דוד מהלאל, שוקי כהן
PDFPDF
אבדן קרקע באגנים חקלאיים - הצעה לפתרון
טל סבוראי ורמי זיידנברג
PDFPDF
גרעין אזרחי בישראל ככלי להפחתת פליטות גזי חממה
שחר דולב ונועם סגל
PDFPDF
הזרמת שפכים לים עדות של דייג
תאופיק זכור
PDFPDF
מעורבותה של האקדמיה הלאומית הישראלית למדעים בענייני אקולוגיה וסביבה
פרופ' רות ארנון
PDFPDF
קריקטורה - תחבורה מקיימת בישראל
ליאב צברי
PDFPDF
øùåú äèáò åäâðéí äçáøä ìäâðú äèáò Israel Nature and Parks Authority Society for the Protection of Nature in Israel