גליון מס' 3/אוקטובר 2018
 

עשר שנים אחרי – האם חוק אוויר נקי מצליח לשמור על האוויר שלנו?

לפני עשר שנים חוקקה הכנסת, ללא מתנגדים, את מה שנחשב לאחד מחוקי שמירת איכות הסביבה המשמעותיים בתולדות ישראל. החוק יוצר מסגרת חוקית המאחדת את האחריות והסמכות לטיפול בזיהום אוויר בידי גורם ממשלתי אחד  המשרד להגנת הסביבה. החוק מטיל איסורים וחובות בהשראת העיקרון 'המזהם משלם'. בזמן שציון דרך זה נחגג בגאווה בקיץ האחרון, הגיעה לשיאה המחאה הסביבתית כנגד הצבת אסדת הטיפול בגז טבעי שיופק מקידוח לווייתן, במרחק 10 ק"מ מערבית לחוף דור. המחאה סחפה רבבות תומכים, בין השאר בשל החשש מזיהום אוויר חמור שייפלט מהאסדה (וכן מזיהום הים והחופים). האם המחאה מעידה על כך שציבור המוחים אינו סומך על המאסדרים (הרגולטורים) שישמרו על סביבת חיים בריאה? ומהצד השני, ייתכן שהמחאה של נציגי התעשיינים כנגד השימוש במסגרת החוק בעיקרון של אימוץ הטכנולוגיות הזמינות המיטביות (Best Available Technology) גורמת להכשלת ניסיונות להרחבת השימוש בה לתחומים נוספים.
בגיליון זה בחרנו להתמקד ביישום חוק אוויר נקי, במסגרת מדור 'שולחן הדיונים', מתוך הבנה כי לנושא זה חשיבות קריטית על הבריאות של כל אחד ואחת מאיתנו.

הנושא גם עמד במוקד של אירוע השקת הגיליון, שנערך ב-14.10.2018, בחמד"ע - המרכז לחינוך מדעי, תל אביב-יפו

להורדת תוכנית ההשקה

לצפייה באלבום תמונות מההשקה
מייקל פינסקי, תאי זיהום (Pollution pods). המיצג הוא חלק ממחקר הבוחן מנגנונים פסיכולוגיים המעורבים ביצירת אומנות חזותית ובצפייה בה, במטרה לקרב בין מדעי הטבע לאומנות חזותית | צילום: NTNU (University of Science and Technology Norwegian), Flickr CC BY-SA 2.0

דבר העורך

קוראות וקוראים יקרים,

בשער הגיליון תמונה של אדם העומד בתוך תא שקוף ומבודד מסביבתו החיצונית. האם המעטפת נועדה להגן עליו, כמו שאולי חלק מאיתנו היה רוצה – שיהיה מה שיגן עלינו ויבודד אותנו מחוליי העולם שמסביב (וכמו הזמר האגדי מייקל ג'קסון ז"ל, שלפי השמועה נהג לישון בתא חמצן)? האמת הפוכה. במקרה של המיצג החושי, שחלק ממנו מוצג בשער, הדבר שהיינו רוצים להימנע ממנו  אוויר מזוהם  נמצא בתוך התא. בכל אחד מחמשת התאים במיצג ישנה מערכת ממוחשבת השולטת על ריכוזי גזים וחלקיקים שונים בתא, באופן שיוצר בו ריכוזי מזהמים (חומר חלקיקי [PM], חנקן דו-חמצני, פחמן חד-חמצני, גופרית דו-חמצנית) הזהים לאלה השוררים באחת מהערים הגדולות בעולם. האומן הצליח להשיג שליטה מלאה על איכות האוויר שהמבקרים נושמים, ומזמין אותם לסיור חושי עולמי. במציאות היינו רוצים שלרשויות המדינה תהיה שליטה מלאה על איכות האוויר שאנו נושמים. גם אם איננו מצפים לשליטה טוטלית, אנו כן מצפים שהן ידאגו ליצירת סביבת חיים בריאה לכול.

במדור 'שולחן הדיונים' אנו עוסקים בניסיון שאפתני, שנמשך זה עשור, ובו המדינה פועלת לצמצום זיהום האוויר לרמות שהיא מגדירה כראויות, הלא הוא 'חוק אוויר נקי'. הדיון בדבר מידת ההצלחה של יישום החוק רלוונטי לתחומים רבים שהממשלה פועלת בהם להשגת יעדיה בתחום הסביבתי, וטומן בחובו שאלה חשובה: האם כלים כלכליים עדיפים על אמצעי אסדרה ישירים? (התשובה במאמר כאן). בעוד שבתחום איכות האוויר נצבר ניסיון מעשי רב, עולות ופורחות יוזמות חדשות רבות ברחבי הארץ להפקת אנרגיה מאוויר, בדמות הקמת חוות רוח. אומנם אין צורך להסביר את החשיבות של ייצור אנרגיה ממקורות מתחדשים, אך נראה שהדיון הציבורי ביחס למעטפת ההגנה הנדרשת לציבור ממטרדי רעש ומריצוד של טורבינות רוח, עדיין בחיתוליו, ולכן החשיבות בהכרת דרכי ההתמודדות בעולם והרלוונטיות שלהן לארץ (למאמר).

אני מקווה שאתם כבר רוצים לעבור לעמודים הבאים, לכן רק אציין בקצרה חלק מהנושאים הרבים הנוספים בגיליון, שיש לפרוש עליהם מעין יריעת מגן: השטחים הפתוחים בכלל ואזור נהר הירדן בפרט; המגוון הביולוגי (כאןכאן, וגם כאן), ובפרט היחמור הפרסישיחי הצבר ודגת הים; ילדינו בעת שהותם בבתי הספר (למאמר). את היריעה הסמלית הרחבה ביותר היינו רוצים לפרוש כך שתגן על האטמוספרה מפליטות גזי חממה, אך גם תגן עלינו מקרינת החום. את מקומם של יערות ישראל ביחסי גומלין מורכבים אלה סוקר מאמר חשוב.

לסיום, אני מקווה שכקוראים ותיקים של אקולוגיה וסביבה אתם מוצאים בכל פעם מחדש תכנים מעניינים ומרתקים, ובו בזמן מזמין אתכם לא רק לקרוא, או להגיב, אלא גם להיות בין אלה שמביאים את התובנות מהמחקרים ומהניסיון המקצועי שלהם לידיעת ציבור הקוראים המתרחב של כתב העת.

קריאה נעימה,

שחר בוקמן

תאי זיהום (Pollution pods)
PDFPDF
שחר בוקמן
PDFPDF
היחמור הפרסי – מיזם השבה לטבע בשמורת נחל שורק
עוזי שמיר, נועם ורנר ונילי אבני-מגן
PDFPDF
הקרן לשמירה על השטחים הפתוחים – מחזון לביצוע
אליסה פרוכט, אלון זס"ק ותמר רביב
PDFPDF
לקראת ועידת הצדדים של אמנת המגוון הביולוגי
תמר רביב, איילת רוזן ואנה טרכטנברוט
PDFPDF
האם מתחולל מפנה במשפט הסביבתי הבין-לאומי? מגמות עדכניות בחיזוק מנגנוני האכיפה והיישום
אור קרסין
PDFPDF
את הצְבָרים לא יכניעו – הדברה ביולוגית בעזרת הכנימה אצברית ממאירה
צבי מנדל, אלכסי פרוטאסוב, עומר גולן, אסף קרואני, אביב אייזנבנד ודוד ברנד
PDFPDF
רימת זבוב ואצה כמקורות מזון חלופיים לתעשיית קמח הדגים
עדי ממן
PDFPDF
רעש וריצוד מטורבינות רוח – דרכי התמודדות בעולם והמלצות לישראל
ארז פרי, אלון טל ודפנה דיסני
PDFPDF
ייעור, אקלים ועתיד היערות בישראל
איל רוטנברג ודן יקיר
PDFPDF
האם כלים כלכליים עדיפים על אמצעי אסדרה ישירים כדי להשיג את יעדי הממשלה בתחום הסביבתי?
דורון לביא
PDFPDF
בנייה ירוקה של בתי ספר בישראל – עלות ותועלת
נורית מירון ויצחק מאיר
PDFPDF
עשר שנים אחרי: האם חוק אוויר נקי מצליח לשמור על האוויר שלנו?
צור גלין, ניר קנטור, אורן פרז ויותם שלמה, אריה ונגר ולי–היא גולדנברג, ציפי איסר איציק
PDFPDF
יש להכריז על שמורת טבע בנהר הירדן הדרומי
שמוליק ידוב
PDFPDF
בשמירת טבע אין כל חמלה בחוסר פעולה
אורי רול, יונתן בלמקר, שירלי בר-דוד, רועי דור, ענב וידן, דיויד זלץ, יורם יום-טוב, אירינה לוינסקי, שי מאירי, איתי רנן, אסף שוורץ, אור שפיגל, ועודד ברגר-טל
PDFPDF
על ההשלכות של השלכת סיגריות
תומר אשל
PDFPDF
בשדה
חמוטל בר-יוסף
PDFPDF
על הדבש ועל העוקץ
שלומי זרחין
PDFPDF
פרופ' תמר דיין – "הזמן המרתק ביותר אי פעם להיות אקולוגית"
ראיין: שחר בוקמן
PDFPDF
הפרעת התמוטטות המושבה
הילה עמרם
PDFPDF
רשות הטבע והגנים החברה להגנת הטבע Israel Nature and Parks Authority Society for the Protection of Nature in Israel